2013. február 11., hétfő

Tudatos jelenlét alapú stresszcsökkentés (MBSR) hírek

1) MBSR orientáció - Tájékoztató előadás - Országos Onkológiai Intézet - Tükörterem

Időpont:          2013. március 5. (kedd) 08:00-09:30
Ez egy nyitott program, erre az alkalomra előzetes bejelentkezés nem szükséges, bárki szabadon részt vehet.
Fontos! Ha a Magyar Rákellenes Liga által szervezett, az előadás után 1 héttel induló tanfolyami csoporthoz szeretnél csatlakozni, akkor feltétlenül gyere el erre az előadásra, mert a csoporthoz csatlakozás kötelező feltétele az előadáson történő részvétel.
A Politechnikumban induló nyitott csoport jelentkezői számára is ajánlott a részvétel, de nem feltétlenül szükséges.
--------------------------


2) Új MBSR stresszcsökkentő tanfolyamok indulnak
Kezdés:          2013. március 12. (kedd)
Időtartam:      8 héten át hetente 1 alkalommal (onkológiai csoport 08-10:00 között, nyitott csoport 17-19:00 között)
+ 1 opcionális félnapos intenzív meditációs gyakorlási lehetőség
a) Daganatos betegek és hozzátartozóik részére (ingyenes) - Országos Onkológiai Intézet
Jelentkezés:               rakasz@rakliga.hu (ezen a címen Bajorné Bea részletes felvilágosítást)

b) Nyitott csoport (vegyes csoport érdeklődők számára) - POLI - Közgazdasági Politechnikum tornaházának jógaterme
Jelentkezés:               gfazek@gmail.com
Fontos! Kérem az eddigi jelentkezőket (nyitott csoport), hogy a fenti dátum ismeretében ismét erősítsék meg részvételi szándékukat.
Jelenleg több érdeklődő van, mint a csoport tervezett létszáma, ezért érdemes hamar visszajelezni.
A csoport betelte után várólistára kerülnek a jelentkezők.
---------------------------
3) Jan Boswijk által vezetett elvonulás a Szelíd Mosoly szanga szervezésében - 2013. március 15-17.
Jan Boswijk a napjaink egyik legkiválóbb tanítójának tartott Thich Nhat Hanh zen mester vonalába tartozó holland dharma tanító. Jan évek óta vezet rendszeresen elvonulásokat a magyar szanga szervezésében. A Nobel-békedíjra is jelölt Thich Nhat Hanh egyik legismertebb könyve a "Miracle of Mindfulness". További információ:
http://szelidmosoly.hu/index.php/hirek-esemenyek/esemenyek/60-buddhista-program-jan-boswijk-vezetesevel

2013. február 6., szerda

Mindfulness Research Monthly

A Mindfulness Research Monthly havi rendszerességgel, rendszerezve gyűjti össze a tudatos jelenlét témájában készült publikációkat.

Ingyenesen letölthető innen: http://www.mindfulexperience.org/newsletter.php
A legújabb szám: http://www.mindfulexperience.org/resources/MRM_v4n2_feb.pdf

Tanulmány

Életünk véges - és ennek tudatában vagyunk. A halál ténye intenzív félelem forrása, ugyanakkor - sokak szerint - lehetővé teszi az autentikus életet. Paul T.P. Wong tanulmánya az egzisztenciális pszichoterápia és a pozitív pszichológia megközelítését ötvözi.


Paul T.P. Wong: A halálfélelemtől a halál elfogadásáig
Kivonatos fordítás

A halálhoz való hozzáállásunk és az a mód, ahogyan megküzdünk a halálfélelmünkkel, életünk valamennyi területét befolyásolhatja – negatívan, vagy akár pozitívan is. Jelen írás arra tesz javaslatot, hogy az értelem keresése (meaning management) sokkal adaptívabb a halálhoz való viszonyulás szempontjából, mint a rettegésen alapuló hozzáállás (terror management).
Az értelem keresése a pozitív pszichológia tárgykörébe tartozik, hiszen fő témája, hogy hogyan kell jól/elégedetten élni és meghalni. A bölcsességre és a bátorságra tehetünk szert, ha elfogadjuk a halált és megértjük a benne rejlő jelentést.

     

2013. február 5., kedd

A pozitív pszichológia témái


Tudatos jelenlét (mindfulness) képzés


A mindfulness meditáció a kognitív terápia harmadik hullámának rendkívül érdekes, meglepően hatékony új területe. Legjobban a „tudatos jelenlét” kifejezéssel lehet lefordítani: olyan speciális figyelmi állapotot, tudati beállítódást jelent, amely a jelenre fókuszál, növeli a mentális folyamatokkal kapcsolatos tudatosságot, a gondolatok kíváncsi megfigyelését és elfogadását javasolja. A standard kognitív terápiától eltérően nem akarja megváltoztatni az emocionális distresszt kiváltó negatív gondolatokat, hanem az azoktól való távolságtartásra bátorítja az egyént. Fő üzenete az, hogy a személyiség több és gazdagabb, mint gondolatainak összessége. A depresszióban, szorongásos állapotokban megjelenő negatív gondolatok pusztán tudattartalmak, amelyek lehet, hogy igazak, de lehet, hogy nem: de semmiképpen sem azonosak a személlyel. A jelenben való létezés és pl. a kényszergondolatoktól való távolságtartás nagyon hatékony a stresszel kapcsolatos betegségek megelőzésében.  A mindfulness meditáció hatékonyságát számos vizsgálat alátámasztja: míg korábban jó eredménnyel használták a krónikus fájdalom és krónikus stressz  kezelésében, ma már a súlyos rekurrens depresszióban is segít a visszaesések megelőzésében.
A mindfulness képzést olyan segítő szakembereknek ajánljuk, akik munkájuk során pszichés problémákkal küzdő, szorongásos és depressziós páciensekkel, krónikus fájdalmakban, daganatos megbetegedésben, stressz eredetű szív-, emésztési és légzőszervi problémákban szenvedő páciensekkel dolgoznak.
Kreditpont érték: 8 pont
A tanfolyamot tartja: Dr. Perczel Forintos Dóra és Ajtay Gyöngyi
Időtartam: 8 óra
Időpont: 2013. március 22.
Kezdés: péntek 10 óra
Helyszín: Semmelweis Egyetem Budapest, Klinikai Pszichológia Tanszék (1083 Budapest, Tömő u. 25-29. Szemészeti Klinika épülete)
Maximális létszám: 30 fő
Részvételi díj: 20 000 Ft
Tanfolyam jellege: kötelezően választható
Szervező intézmények: Semmelweis Egyetem Klinikai Pszichológia Tanszék
Jelentkezés: telefonon: 459-1493, e-mail-en: klinpszicho@med.semmelweis-univ.hu vagy a www.oftex.hu honlapon

MBSR tréner képzés

www.mbsr.hu
A magyarországi tréner képzésbe szeretnénk bevonni nagy tapasztalattal bíró, nemzetközi szaktekintéllyel rendelkezõ MBSR oktatókat. A képzés elindítása és megvalósítása során a Center For Mindfulness (korábbi nevén Stress Reduction Clinic) által szervezett éves tudományos konferencián megfogalmazott irányelveket tartjuk útmutatónak. A képzés szervezése folyamatban van.
A jelentkezõkkel szembeni elvárások a Center For Mindfulness követelményrendszeréhez fognak igazodni, melynek részletei tájékoztatásul alább olvashatók. A magyarországi képzésre történõ felvételhez is hasonló feltételeknek kell majd megfelelni.
MBSR trénerekkel szemben támasztott minimális követelmények:
(„Center for Mindfulness”, Worcester, University of Massachusetts Medical School, USA):
Meditációs tapasztalat:
  1. Rendszeres, mindennap végzett éber figyelem meditáció (zen, vipassana, dzogchen…)
  2. 3 év folyamatos éber figyelem (mindfulness) meditáció gyakorlás
  3. Legalább 2, tanító által vezetett, éber figyelem gyakorlásán alapuló
    5-10 napos csendes elvonuláson történõ részvétel (hol, mikor és ki vezette a retreat-et)
  4. Részvétel egy 7 napos, Dr. Jon Kabat-Zinn vagy Dr. Saki Santorelli által vezetett, professzionális MBSR tréningen
  5. Megfigyelõként történõ részvétel egy tapasztalt MBSR tréner 8 hetes MBSR tréningjén, legalább 1 alkalommal
  6. Referenciák: 2 szakmai ajánlás MBSR trénerektõl és 2 ajánlás MBSR résztvevõktõl
Végzettség:
  • Egyetemi diploma egészségügy, oktatás, társadalomtudományok (social sciences) területén, vagy ehhez hasonló területen
Személyes képességek:
  1. Bizonyított képesség az éber figyelem gyakorlásának könnyen érthetõ, gyakorlati formában történõ átadására
  2. Erõs morális és etikai elkötelezettség a tisztességes és becsületes tréner-résztvevõ viszony kialakítására és a megfelelõ határok megtartására vonatkozóan
  3. Kulturális, vallási, nemi és egyéb különbözõségek iránti tisztelet és fokozott érzékenység
  4. Saját egyéni kondicionáltságunk és szokásaink hatalmának felismerésére és tudatosítására vonatkozó képesség és hajlandóság ezeknek kollégákkal történõ nyitott megvitatására
  5. Tapasztalat különbözõ jellegû egészségügyi és életviteli problémákkal küzdõ betegekkel történõ foglalkozás területén, és ehhez szükséges érzelmi érettség
  6. Csoportvezetési tapasztalat
  7. Megfelelõ kommunikációs és interperszonális képességek a páciensekkel történõ kapcsolatépítés és hatékony kommunikáció érdekében
  8. Mind csoportos, mind egyéni munkára való képesség

2013. február 3., vasárnap

Üdvözöljük!



A Pozitív Pszichológiai Szekció bemutatkozása

A pozitív pszichológia azoknak a pozitív szubjektív élményeknek, pozitív személyiségvonásoknak és pozitív intézményeknek a vizsgálatára vonatkozik, melyek javítják az életminőséget és megelőzik a patológiák kialakulását. Kiemelt témái közé tartozik – többek között – a szubjektív jóllét (boldogság), a pozitív érzelmek, az áramlat-élmény, a reziliencia, a bölcsesség, az erősségek, a megbocsátás és poszttraumás személyiségfejlődés
A fejlődés, a prevenció, a mentális egészség és az életminőség javítása természetesen régi „témái” a pszichológiának (gondoljunk például a humanisztikus pszichológiára vagy a megoldásközpontú családterápiás irányzatra). A pozitív pszichológia az empirikus látásmód és empirikus módszerek alkalmazásával és a bizonyítékokon alapuló gondolkodással gazdagítja a pozitív fejlődés korábbi megközelítéseit.   
A pozitív pszichológia nem egyenlő a „pozitív gondolkodással”. Nem tekinthető egyfajta „boldogságtannak”, nem célja, hogy „fetisizálja” a boldogságot. A pozitív pszichológiának nem célja, hogy kutatási eredményei semmissé tegyék mindazt, amit az emberi szenvedésről és patológiákról tudunk. Ehelyett arra törekszik, hogy az emberi tapasztalatok teljes spektrumát – a pozitív és negatív élményekkel együtt – vizsgálja.
A szekció létrehozásával a hazai pozitív pszichológiai kutatásokat, illetve a nemzetközi kutatásokban való részvétel szeretnénk serkenteni. Az alapkutatások mellett kiemelten fontosnak tartjuk a pozitív pszichológia eredményeinek gyakorlatba való átültetését. Az oktatás, a tanácsadás, a szervezetfejlesztés, az egészségpszichológia, valamint a klinikai pszichológia területén ígéretes eredményeket tud felmutatni az alkalmazott pozitív pszichológia.  
Fontosnak tartjuk az ismeretterjesztést, a terület kutatási eredményeinek megismertetését szakemberek és laikusok minél szélesebb körével. Mivel a pozitív pszichológia eredményei könnyen válhatnak leegyszerűsítő szlogenekké, fontosnak gondoljuk az elhatárolódást az áltudományos megközelítésektől. 

Dr. Szondy Máté
A Szekció elnöke