2013. február 3., vasárnap

Üdvözöljük!



A Pozitív Pszichológiai Szekció bemutatkozása

A pozitív pszichológia azoknak a pozitív szubjektív élményeknek, pozitív személyiségvonásoknak és pozitív intézményeknek a vizsgálatára vonatkozik, melyek javítják az életminőséget és megelőzik a patológiák kialakulását. Kiemelt témái közé tartozik – többek között – a szubjektív jóllét (boldogság), a pozitív érzelmek, az áramlat-élmény, a reziliencia, a bölcsesség, az erősségek, a megbocsátás és poszttraumás személyiségfejlődés
A fejlődés, a prevenció, a mentális egészség és az életminőség javítása természetesen régi „témái” a pszichológiának (gondoljunk például a humanisztikus pszichológiára vagy a megoldásközpontú családterápiás irányzatra). A pozitív pszichológia az empirikus látásmód és empirikus módszerek alkalmazásával és a bizonyítékokon alapuló gondolkodással gazdagítja a pozitív fejlődés korábbi megközelítéseit.   
A pozitív pszichológia nem egyenlő a „pozitív gondolkodással”. Nem tekinthető egyfajta „boldogságtannak”, nem célja, hogy „fetisizálja” a boldogságot. A pozitív pszichológiának nem célja, hogy kutatási eredményei semmissé tegyék mindazt, amit az emberi szenvedésről és patológiákról tudunk. Ehelyett arra törekszik, hogy az emberi tapasztalatok teljes spektrumát – a pozitív és negatív élményekkel együtt – vizsgálja.
A szekció létrehozásával a hazai pozitív pszichológiai kutatásokat, illetve a nemzetközi kutatásokban való részvétel szeretnénk serkenteni. Az alapkutatások mellett kiemelten fontosnak tartjuk a pozitív pszichológia eredményeinek gyakorlatba való átültetését. Az oktatás, a tanácsadás, a szervezetfejlesztés, az egészségpszichológia, valamint a klinikai pszichológia területén ígéretes eredményeket tud felmutatni az alkalmazott pozitív pszichológia.  
Fontosnak tartjuk az ismeretterjesztést, a terület kutatási eredményeinek megismertetését szakemberek és laikusok minél szélesebb körével. Mivel a pozitív pszichológia eredményei könnyen válhatnak leegyszerűsítő szlogenekké, fontosnak gondoljuk az elhatárolódást az áltudományos megközelítésektől. 

Dr. Szondy Máté
A Szekció elnöke

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése